Szanowni Państwo,
Informujemy, że w listopadzie odbędą się aż dwa zebrania naukowe naszego Stowarzyszenia:
17 listopada 2016 rok (czwartek) o godzinie 12.00 w siedzibie Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów w Gliwicach, przy ul. Górnych Wałów 26A zapraszamy na pokaz filmu
Konrada Szałajskiego
Walka z szatanem (2015)
Pokaz filmu dokumentalnego dotyczącego zjawiska egzorcyzmów oraz spotkanie z reżyserem stanowią twórcze rozwinięcie czerwcowego spotkania naukowego naszego Stowarzyszenia, podczas którego mogliśmy wysłuchać wystąpienia ks. dr. Krzysztofa Grzywocza o wybranych zagadnieniach z psychopatologii religii.
24 listopada 2016 roku (czwartek) o godzinie 12:00, w Domu Lekarza Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, ul. Grażyńskiego 49, sala 203 zapraszamy na spotkanie pod tytułem:
Psychiatrzy i psychoterapeuci – wzajemne relacje
Przewidywane są krótkie prezentacje i część dyskusyjna. Spotkanie jest jednocześnie zebraniem Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Serdecznie zapraszamy
Informujemy, że w dniu 20 października 2016 o godzinie 12.00 w Ośrodku Psychpterapii "Dąbrówka" w Katowicach przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 25 odbędzie się zebranie naukowe Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów.
Bernadetta Izydorczyk
Zaburzenia obrazu ciała w anoreksji i bulimii psychicznej - diagnoza i terapia psychologiczna (podejście integracyjne)
dr hab. Bernadetta Izydorczyk - wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, konsultant krajowy w dziedzinie psychologii klinicznej oraz przewodnicząca komisji egzaminacyjnej specjalizacji z psychologii klinicznej, specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP, terapeuta i trener psychodramy (Psychodrama Institute For Europe E.V. PIfE, Berlin).
Informujemy, że w dniu 23 czerwca 2016 w siedzibie Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów w Gliwicach przy ul. Górnych Wałów 26A odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawcze ŚSP oraz zebranie naukowe.
Plan zebrania:
11.30 - Walne Zebranie sprawozdawcze Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów
12.00 – Wystąpienie pana Krzysztofa Grzywocza Wybrane zagadnienia z psychopatologii religii
Ks. dr Krzysztof Grzywocz – teolog, psychoterapeuta, prezbiter diecezji opolskiej, wykładowca teologii duchowości.
21 kwietnia 2016 o godzinie 12.00 w siedzibie Śląskiej Szkoły Psychoterapii przy ul. Górnych Wałów 26 w Gliwicach zapraszamy na wystąpienie
pani Marty Nowak-Kulpy
Rekonstrukcja psyche -
specyfika pracy psychoterapeutycznej z pacjentami w procesie przeszczepu twarzy
Psychoterapia w służbie zdrowia koncentruje się na relacji psychiki z ciałem. Wspomaganie zdrowienia przez redukcję stresu, zwiększenie świadomości ciała czy obniżanie poziomu lęku od dawna angażuje psychoterapeutów pracujących w szpitalach. Praca na oddziałach transplantacyjnych wiąże się ponadto z wykorzystywaniem psychoneuroimmunologii. Towarzyszenie pacjentom w procesie przeszczepu twarzy - nowej dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej, wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami i wymaga tworzenia indywidualnej przestrzeni do rehabilitacji ciała, psychiki oraz weryfikacji poczucia tożsamości pacjenta. Stworzenia nowego kontekstu działań dla psychoterapeuty wymagają: diagnoza pozwalająca zakwalifikować pacjenta do przeszczepu, przygotowanie pacjenta do operacji i towarzyszenie mu po niej oraz współpraca z rodziną i planowanie leczenia po opuszczeniu szpitala.
Marta Nowak-Kulpa – psycholog, psychoterapeutka. W pracy terapeutycznej wykorzystuje podejście ericksonowskie - koncentrując się na zasobach pacjentów. Zawodowo związana z Instytutem Onkologii w Gliwicach, członkini zespołu specjalistów przeprowadzających przeszczepy twarzy w Polsce. Ponadto prowadzi psychoterapię w PZP i w ramach prywatnej praktyki. Wśród wielu zainteresowań zawodowych ostatnio szczególnie koncentruje się na zagadnieniach psychosomatyki - rozumianej jako relacja ciała i psychiki zarówno w procesie patogenetycznym jak rozwojowym (w trakcie ciąży).
28 stycznia 2016 o godzinie 12.00 w siedzibie Śląskiej Szkoły Psychoterapii przy ul. Górnych Wałów 26 w Gliwicach zapraszamy na wystąpienie
pana Mirosława Gizy - Pieniądz w relacji terapeutycznej
Pieniądze są ostatnim emocjonalnym tabu. Ludzie bowiem nauczyli się mówić o swoich pragnieniach, podobnie jak odważniej wyrażają lęk przed śmiercią. Natomiast intryguje milczenie wokół pieniądza, a wiele osób, a wiele osób wprost unika rozmowy o emocjach, jakie one wywołują. Podobnie jest w relacji terapeutycznej, gdzie ten temat długo był skrzętnie omijany. W wystąpieniu będzie mowa o roli pieniądza w terapii, zależności ekonomicznej terapeutów od swoich pacjentów oraz o stosowanych obronach przez zajmowaniem się tymi wątkami.
Mirosław Giza - psychoterapeuta SNP PTP oraz Dyplomowany Analityk Jungowski. Pracownik Dziennego Oddziału Psychiatrycznego w Siemianowicach Śląskich, gdzie prowadzi psychoterapię grupową pacjentów lękowo-depresyjnych oraz cierpiących na schizofrenię. W Gabinecie Prywatnym prowadzi terapię analityczną zaburzeń nerwicowych, depresyjnych oraz zaburzeń osobowości.