UWAGA! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanieZamknij

IV Oddział Psychiatryczny Zaburzeń Afektywnych i Nerwicowych
Centrum Psychiatrii w Katowicach


43-140 Katowice - Szopienice
ul. Korczaka 27
tel. 032 256 82 09 w. 301,303
fax. 032 256 83 05

 

Specjalistyczny oddział szpitalny, całodobowy dla pacjentów z depresją i zaburzeniami nerwicowymi.

Program terapeutyczny:

Program terapeutyczny: Proponujemy leczenie pacjentom z zaburzeniami afektywnymi, głównie depresją różnego typu, oraz pacjentom z zaburzeniami nerwicowymi związanymi ze stresem i pod postacią somatyczną, również pacjentom z problemami osobowościowymi i odżywiania.
Leczenie oparte jest na psychoterapii grupowej uzupełnianej terapią indywidualną oraz farmakoterapii zależnej od wskazań u konkretnego pacjenta. Terapia odbywa się w trzech małych grupach:

 • Nerwicowej/psychodynamicznej
 • Depresyjnej/poznawczej
 • Depresyjnej/interpersonalnej
  Każda z grup posiada niezależny program. Poza sesjami psychoterapeutycznymi pacjenci uczestniczą w zajęciach uzupełniających jak: gimnastyka, ćwiczenia koncentracji, relaksacja i nauka autorelaksu, bioenergetyka, psychoedukacja.

  Wskazania:

  Pobyt w oddziale może być szczególnie przydatny dla:
 • Osób z długotrwałymi, uciążliwymi objawami nerwicowymi znacznie zakłócającymi codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy psychoterapia ambulatoryjna jest, z różnych względów niedostępna, lub nieskuteczna.
 • Pacjentów z długotrwałymi, przewlekłymi lub nawracającymi objawami depresyjnymi, którzy chcieliby poprawić swoje obecne samopoczucie, rozeznać problemy psychologiczne utrudniające wyzdrowienie, ale także popracować nad zapobieganiem nawrotom w przyszłości. Dotyczy to zwłaszcza tych, u których leczenia ambulatoryjne nie daje zadowalających efektów.

  Przeciwwskazaniem do leczenia w oddziale są: ostre zaburzenia psychotyczne, uzależnienia od substancji psychoaktywnych w fazie czynnej, nasilone tendencje samobójcze - wymagające ścisłego nadzoru, poważne problemy somatyczne uniemożliwiające udział w psychoterapii.

  Przyjęcia do oddziału:

  Rozmowy kwalifikacyjne z osobami zainteresowanymi leczeniem w oddziale odbywają się:
  w każdy wtorek w godz. 10.00-13.00.
  Potrzebne skierowanie od psychiatry, lub innego lekarza. Wskazane jest przedstawienie wszelkich informacji i dokumentów dotyczących dotychczasowego leczenia, zarówno farmakologicznego, jak i psychoterapii.
  Planowy pobyt w oddziale trwa zwykle 6 do 10 tygodni, może być, w pewnym zakresie, dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Oddział dysponuje trzydziestomatrzema miejscami stacjonarnymi.

  Zespół terapeutyczny:

  Krzysztof Kotrys (ordynator), Bartosz Wrona (z-ca ordynatora), Anna Binkowska (psycholog), Magdalena Klasik (psycholog), Maja Kowalska (psycholog), Aleksandra Niesler (lekarz), Marta Nowakowska (psycholog), Teresa Wajand (psycholog).